Kolik stojí kuchyň aneb malý průvodce rozpočtem?

img_kalkulacka   Design, praktičnost, ostrůvek, nerez, sklo, hliník ... to jsou jen některé z požadavků, se kterými se setkáváme při prvním sezení nad projektem budoucí kuchyně našich zákazníků. Dříve nebo později se naše konzultace dotknou ceny a nakonec je cena jedním z hlavních parametrů. Není se čemu divit, vždyť stavební firmy nám z hypotéky na dům ukrajují větší kus než počítáme a tak zbytek peněz nás limituje i ve výběru kuchyně. Protože kuchyň však není pračka, kterou si zadáme do srovnávače zbozi.cz a vyjedou nám desítky obchodů, kde stačí jen seřadit podle ceny a vybrat způsob dopravy nebo odběrné místo, napíšu Vám něco o tom jak se vytváří cena kuchyně.

Výstřely od boku

   Na samém počátku musím odmítnout rychlé odhady cen typu: "Řekněte nám, kolik počítáte za metr kuchyně?". V devadesátých letech minulého století, kdy truhláři, kteří se pustili do výroby kuchyní měli více poptávek než stihli vůbec vyřídit, vymysleli zkratku, jak netrávit hodiny nad kreslením a počítáním kuchyně, ale rozpočet vytvářeli jednoduchým součinem počet metrů x cena za metr = celková cena kuchyně. Z těchto dob se zachovali rekordy typu "Udělám Vám kuchyň, metr za pět tisíc", kdy autor takových rychlých nabídek potom zešedivěl při shánění nejlěvnějších čínských pantů za 3,90 a zásuvky posadil na rolničkové výsuvy, které nejsou určeny pro zátěž v kuchyni, jenom aby se do nabízené ceny vešel a neprodělal na práci a montáži. Z takových rychlých odhadů tak logicky vyplynulo, že zákazník ani nevěděl, co vlastně za svoje peníze dostane, protože nebyl ani zájem ani čas se mu příliš věnovat. Dodavatel kuchyně v takovém případě začal počítat náklady až ve fázi vyúčtování a scénář ukončení díla se mohl odehrát už pouze dvěma způsoby. V lepším případě zákazník zaplatil domluvenou částku, kdy dodavatel dodržel slovo a prodělek nepřiznal v tom druhém případě došlo k překvapivému navýšení ceny kvůli tzv. vícepracím a podobným pojmům, které zakrývali absenci seriózního rozpočtu před uzavřením dohody. Žádné paní domácí se nemohlo líbit, když z dohodnutých 35 tis., dostala vyúčování za 49tis., ale s takovými výstřely od boku se naštěstí v posledních letech už často nesetkáváme a můžeme se proto věnovat seriózní kalkulaci.

Stejná kuchyň, různé ceny, akce? 

retezec_akce

   S neuvěřitelnou cenou za metr kuchyně nás už dnes ohromují nanejvýš řetězce, které letáky a katalogy využívají jako marketingovou zbraň, kterou lákají kupce a když "zaberete", tak Vám doporučí "zajímavější" alternativu akční letákové nabídky nebo se na místě dozvíte, že jste si na letáčku nepřečetli malá písmenka pod čarou, kde je uvedeno, že cena je bez dřezu, pracovní desky, úchytek, montáže a kdoví bez čeho ještě. Je potřeba říci, že každý použitý materiál ovlivňuje cenu a pracovní deska, dvířka nebo vnitřní vybavení-nábytkové kování je nemalou položkou ceny. Na první pohled stejně postavená kuchyň se pouhou změnou použitých materiálů a vybavení může odlišovat v násobcích směrem nahoru i dolu.

Nábytkové kování a vnitřní vybavení

   Obyčejná se od té dobře vybavené kuchyně pozná až při každodenním užívání. Kdo v kuchyni opravdu pracuje, tak ocení chytré systémy umožňující změnit nedostupné úložné prostory na místa příjemně dostupná, velké zásuvky s tlumenými plnovýsuvy pro vysoké zatížení namísto malých zásuvek, organizéry pro pořádek v zásuvkách atd. V rozpočtu moderní kuchyně je nábytkové kování často největší položkou celého projektu. Každý jednotlivý nábytkový korpus můžete vybavit od 0,-Kč až po částku v desítkách tisíc. Nejlevnější variantou zůstává vždy pouze police usazená na policových podpěrách, kterou s oblibou využívají právě řetězce do lákavých letákových nabídek s neuvěřitelnou cenou. Základním vybavením kuchyně však jsou zásuvky, které pořídíte v různých provedeních podle konstrukce, zatížení, povrchové úpravy, způsobu montáže a od toho závisí i ceny jednotlivých variant. Namísto dvou poliček s vybavením za 0,-Kč si tedy v rozpočtu ke korpusu s třemi zásuvkami poznamenáte 3.000 až 5.000,-Kč. U potravinové skříně vybavené systémem Dispenza Duo si dle provedení poznamenáte 8.000-12.000,-Kč. 

Vestavné spotřebiče

BRA-FP1067X_3   Integrovat spotebiče do nábytku je dnes samozřejmostí v drtivé většině případů. Konkurence je veliká a každý měsíc na trh vstupuje nová značka, která je přesvědčena, že segment vestavných spotřebičů je slepicí, co snáší zlatá vejce. V posledních dvou letech však zaznamenávají statistiky prodejnosti vestaveb (zdroj GFK) poklesy a tlak na cenu je cítit na každém kroku. Modelování rozpočtu běžného setu spotřebičů trouba, deska, odsavač, myčka se může pohybovat i kolem dvěstě tisíc korun, ale z letákových akcí na Vás zaútočí i ceny pod dvacet tisíc. Mikrovlnná trouba a chladnička bývá obvykle cenovým kompromisem ve volně stojícím provedení, protože za vestavné si připlatíte. V každém případě jsou v rozpočtu na tom spotřebiče velice podobně jako vnitřní vybavení kuchyně. Jsou to právě ty položky, na kterých můžete hodně ušetřit, ale vybírat s rozumem se opravdu vyplatí. U spotřebičů platí dvakrát známé: "Nejsme tak bohatí, abychom kupovali levné věci". 

Čelní plochy - dvířka

   Nejběžnějším materiálem za poslední dvě desetiletí se stala fóliovaná MDF dvířka. Tyto nábytkové dílce jsou obvykle vyráběny zakázkově a podle výrobce se odlišují jak dodací lhůty (běžně 2-5týdnů), tak i ceny jednotlivých provedení. U foliovaných dvířek je nosným materiálem MDF deska 18mm (výjimečně i silnější) na kterou se lisují různé dekory fólií, které vytváří cenovou kategorii hotového dvířka. Pod tlakem konkurence už většina výrobců zrušila příplatky za atypické rozměry a tvar frézování dvířka cenu nikdy neovlivňoval. Závody o nejnižší cenu za m2 dvířkoviny se už zastavily a výrobci se zaměřili spíše na kvalitu provedení a proto si do rozpočtu kuchyně můžete vybírat fóliovaná MDF dvířka cca od 1600,- do 3000,-Kč za metr čtvereční. Jinou kategorií jsou pak laky, které jsou náročnější a ne každý lakýrník dokáže precizní práci od hrany ke hraně. Výhodou těchto dílců je barevná volnost, můžete si vybírat z jemných odstínů RAL nebo NCS vzorníků. Tyto lakované dílce jsou však finančně výš a do rozpočtu si je můžete přidat mezi 3000,- až 3500,-Kč/m2. Nejlevnější variantou čelních ploch jsou dvířka z běžného lamina ukončené ABS hranou. Tuto aplikaci používáme spíš u kancelářského nábytku, ale díky novým dekorům lamina včetně struktury a možnosti kombinace příčných i podelných hran, někdy může být výsledek velice zajímavý. Podle zvoleného dekoru lamina počítejte 600,- až 1.300,-Kč za finální m2. U běžné kuchyně s cca 5m2 čelních ploch, tak můžete dvířka do "stejné" kuchyně pořídit za 3.000,- Kč nebo taky za 17.500,-Kč. A pořád se může jednat o "stejnou" bílou ;)

Zakázková výroba na míru

   Práce na kuchyni je poslední položkou, kterou jsme v rozpočtu prozatím nezmínili. Pro většinu zákazníků je překvapením, že bez ohledu na použité materiály se tato částka příliš nemění. Použijeme-li například luxusní úložný systém Hettich za několik tisíc, tak pracovní náročnost nebude příliš rozdílná oproti čínskému no name kování za pár korun. Podobně tomu bude u plošných materiálů a použitých komponent obecně.

Zajíc v pytli

img_penizepapirove   Občas od zákazníků, kteří "sondují terén", slýchám: "Naše sousedka má takhle velkou kuchyň za padesát tisíc...". Je nesnadné nebo dokonce nemožné srovnávat něco tak složitého jako jsou kuchyně na míru. Jak jsem již uvedl výše, každý rozpočet vytváří vždy výběr materiálů a jednotlivých komponent. Nechte si proto Váš rozpočet vysvětlit, ať víte co za svoje peníze dostanete a nenechte se na nachytat lacinými triky. Rozpočet je důležitý a záleží opravdu na každé jednotlivé položce, jen tak se dopočítáte ceny.

   Kompletní kuchyň je jedna z nejsložitějších disciplín výroby nábytku a i v našem oboru platí, že když dva dělají totéž, není to vždy totéž!

Přihlášení


Banner

eShop ALPHAOBCHOD na Facebooku