Některé porovnávače pro vyhledávání zboží začali doplňovat informaci o původu zboží. Pojem "Česká distribuce" nebo "Distribuce CZ" znamená, že výrobek byl do České republiky dovezen výrobcem schváleným postupem a je opatřen dokumentací v českém jazyce. Splňuje všechny hygienické, bezpečnostní a technické požadavky. Pro spotřebitele je tato informace důležitá pro poskytnutí bezproblémové záruky u autorizovaných servisních partnerů po celou dobu trvání záruky, jakož i případný pozáruční servis.

Pro všechny výrobky v našem eshopu nebo na kamenné prodejně garantujeme právní záruku, že výrobky pocházejí z české distribuce.

   

   U každého výrobku si ověřte informaci, zda pochází z oficiální české distribuce, z EU, ze země mimo EU, nebo není původ distribuce znám. Díky tomu se můžete vyhnout tzv. šedému dovozu. Šedý dovoz jsou výrobky, které nepochází od oficiálního českého distributora, ale byly například nakoupeny v jiné zemi přímo od výrobce nebo cizího distributora. Takové výrobky často nemůžete reklamovat u výrobce nebo v autorizovaném servisu, ale pouze u daného prodejce. Ze zákona však stále platí dvouletá záruka, 30denní lhůta k vyřízení reklamace i všechna práva na odstoupení od smlouvy a vrácení zboží.

 

   Upozorňujeme na možné rozdíly u zboží které pochází z EU, mimo EU nebo není určen původ distribuce:

Může se jednat o tzv. šedý dovoz, kdy zboží pochází např. ze zemí jako Polsko, Maďarsko, Itálie, Německo, apod. Co to znamená?

- Zboží často nemá oficiální záruční list a nemusí obsahovat český návod.

- Reklamovat jde většinou pouze u prodejce, ne u výrobce-značky.

- Prodávající může deklarovat jínou záruční lhůtu, než na kterou má spotřebitel ze zákona nárok (2 roky).

- Prodávající může deklarovat jinou než 30denní lhůtu k vyřízení reklamace.

- Můžou se objevit potíže kvůli odlišné legislativě.

- U elektroniky není v některých případech nahrán český jazyk.