Jsou myčky nádobí opravdu úsporné?
Téměř v každém katalogu nebo reklamě na myčku bez ohledu na značku, nechybí tučné titulky slibující úsporu energií, času i vody. Jak je to doopravdy s úsporami a vyplatí se pořídit myčku nádobí? Pokusíme se o jednoduché srovnání ručního mytí ve dřezu a používání myčky nádobí.
Ruční mytí nádobí
Ve dřezu se nám podaří při troše snahy spotřebovat okolo 15-20 litrů vody při naplněném dřezu (cca do tří čtvrtin) a podstatně více, pokud nádobí myjeme pod tekoucí vodou (20-30l). Srovnávat vodu ve dřezu s myčkou není úplně možné, protože nepoužíváme vodu studenou, ale vodu teplou. Cena ohřevu vody v kohoutku je značně proměnlivá podle způsobu ohřevu a mnoha dalších aspektech. Pro jednoduchou kalkulaci budeme uvažovat průměrnou cenu ohřevu cca 250Kč/m3 a naředění vody v poměru 3:1 (teplá/studená), takže nás vyjde ohřev vody do dřezu na jedno mytí na cca 3,5Kč. Samotná voda nás pak stojí cca 1Kč. Celkový náklad na jedno ruční mytí bez uvažování o úspoře času nás tedy stojí 4,5Kč.
Náklady na mytí v myčce
I v myčce musíme samozřejmě zaplatit za cenu spotřebované vody. Současné myčky spotřebují obvykle kolem 10 litrů vody na běžný mycí cyklus, což je přibližně 0,50Kč. Rekordmanům ve své třídě stačí pouze okolo 6 litrů na cyklus, ale pro porovnání nebudeme počítat s nejnižšími hodnotami. Jelikož myčka napouští studenou vodu, neplatíme za její ohřev přímo. Musíme s ním však počítat nepřímo v elektrické energii, kterou myčka spotřebovává pro svůj provoz a zároveň ohřev vody. Spotřeba elektrické energie se liší podle energetické třídy spotřebiče, která je výsledkem mnoha aspektů počínaje úsporností elektrických součástek, softwareu řídící elektroniky nebo kvalitou izolací. Moderní myčka si vystačí s maximálně 1,2kWh elektrické energie, takže při ceně 4,5Kč/kWh činí 5,40Kč. Výsledný součet nákladů za cyklus mytí v myčce je tedy 6,40Kč.
Srovnání myčka versus ruční mytí
Při porovnávání ručního mytí s použitím myčky musíme zmínit jednoznačnou úsporu času při používání myčky, která je více než jednoznačná. Nakonec musíme vzít v úvahu i kapacitu a četnost mytí. V myčce šířky 60cm lze umýt naráz 12 až 14 sad nádobí, zatímco v dřezu za výšeuvedených podmínek to nezvládne ani zkušená hospodyňka, nemluvě o potřebě častějšího ručního mytí. Už po dvou ručních mytích na jeden běh myčky spočítáme jasnou úsporu nákladů na straně myčky. Pro úplnost bysme měli uvažovat i o nákladech za mycí prostředky a samozřejmě pořizovací náklady na myčku. Úspora času stráveného při ručním mytí nádobí však hovoří proti. Čas jsou peníze, ale to už je asi na každém z nás! Resume tedy dáva za pravdu reklamě, protože mytí v myčce přináší úspory provozních nákladů.